Za nami obchody Święta Niepodległości, w organizację których bardzo mocno włączył się Społeczny Komitet. Poniżej relacja z tegorocznych uroczystości.
Tegoroczne Obchody Święta Niepodległości w Nysie rozpoczęły się już w przeddzień tego święta w Nyskim Domu Kultury, gdzie przygotowano kilka wydarzeń związanych z naszym Komitetem oraz postacią Józefa Piłsudskiego.
Wszystko rozpoczęło się o godzinie 16.00 przemówieniem Dyrektora NDK, po którym głos zabrał Wiceprzewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – Stanisław Kuszła. Po przywitaniu przybyłych władz miasta i przybyłych gości zgodnie z planem programu rozpoczęły się uroczystości.
Fot. Stanisław Kuszła otwiera uroczystości.
Pierwszym punktem spotkania było wystąpienie i przedstawienie prezentacji wygłoszonej przez Jarosława Srębacz (pracownika Informacji Turystycznej w Nysie oraz Przewodnika Turystycznego) na temat szlaku „Pamięci” w Nysie. Pan Jarosław przedstawił 10 miejsc znajdujących się w Nysie upamiętniających szlak pamięci. Ostatnim miejscem, zawartym w swojej prezentacji będzie nowo wybudowany i postawiony w 2018 roku pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie.
Fot. Jarosław Srębacz z Informacji Turystycznej.
Po prezentacji Jarosława Srębacz, w kilku słowach kolejne punkty programu przedstawili prof. Rospondek oraz Andrzej Koziar. Natomiast do tuż przed nimi kilka słów o Komitecie wygłosić miał jego przewodniczący, który w tej przerwie przygotowywał się do prezentacji. W swoim krótkim przemówieniu przedstawił działalność i ideę komitetu, a także po krótce opowiedział o postępach prac realizowanych przy budowie pomnika Piłsudskiego.
Fot. Adrian Kołodziej opowiada o Komitecie.
Fot. Pełna sala w NDK.
Następnie Adrian Kołodziej zaprosił do obejrzenia jednego z głównych punktów tego wieczoru, jakim była prezentacja filmu o Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie.
Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny pt. ”Marszałek Józef Piłsudski – fakty i legendy”, w którym to udział wzięli: profesor Krzysztof Rozpondek – ASP Wrocław, mgr Piotr Galik – Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Andrzej Koziar – historyk Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, Delegatura w Opolu.
Fot. Panel dyskusyjny.
Fot. Prof. Krzysztof Rospondek, mgr Piotr Galik, Andrzej Koziar.
Ostatnim punktem wieczoru była wystawa dotycząca życia i działalności Marszałka Piłsudskiego. Przybyli goście tuż po wysłuchaniu panelu dyskusyjnego udali się na wystawę, która to przyciągnęła uwagę i zainteresowanie dużej liczby osób przybyłych na uroczystości poprzedzających Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W dniu dzisiejszym natomiast Mszą Świętą w Nyskiej Bazylice rozpoczęły się obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w których wzięli udział członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie.
Fot. Ksiądz Prałat Mikołaj Mróz rozpoczyna Mszę Świętą.
Nyskie obchody rozpoczęły się o godzinie 9.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół, przedstawiciele pocztów sztandarowych oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, a wśród nich także członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także mieszkańcy Nysy i okolic.
Fot. Wypełniona po brzegi Bazylika Mniejsza w Nysie.
Podczas kazania ks. Prałat Mikołaj Mróz zwrócił szczególną uwagę na to, iż nie należy patrzeć na władzę, lecz na rację stanu, gdyż to ona ma zapewnić wyższość i spokój w państwie. Nie warto patrzeć również na dobra materialne – na tak zwaną „mamonę”, lecz na dobra duchowe, płynące z dobroci serca. Prałat Mróz zwrócił uwagę również na słowo, które powinno być ważne dla każdego człowieka na co dzień, słowo: „miłosierdzie”. To właśnie poprzez miłosierdzie człowiek staje się dla drugiego człowieka bratnią duszą, pomocą, gdzie nie liczone są dobra materialne tylko miłość i wsparcie dla drugiej osoby. Miłosierdzie wobec bliźniego, to gest dobroci, to gest szacunku i miłości, dzięki któremu człowiek staje się człowiekiem o wielkim sercu.
Z jednej strony dzisiejsze święto jest świętem smutku i zadumy nad tymi, którzy polegli walcząc o wolną i niepodległą Polskę, natomiast z drugiej strony powinniśmy się radować i cieszyć, że mamy wolną Polskę, kraj w którym możemy się swobodnie poruszać i żyć – dodał. Powinniśmy dziękować tym wszystkim, którzy o nią walczyli pamiętając o nich nie tylko w czynach ale również w modlitwie – zakończył ks. Prałat Mikołaj Mróz.
Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Nyską Orkiestrę Dętą pod pomnik Patriotów Polskich. Tam rozpoczęła się druga część uroczystości od okolicznościowego przemówienia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie Pana Pawła Nakoniecznego, następnie radna Pani Maria Żukowska dokonała odczytania listu od Wojewody Opolskiego Pana Adriana Czubaka z okazji 99 rocznicy obchodów Święta Niepdległości, po czym swoje przemówienie wygłosili: Poseł RP Pan Janusz Sanocki oraz Poseł RP Pan Paweł Grabowski.
Fot. Delegacja Społecznego Komitetu.
Fot. Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny w swoim przemówieniu.
Po przemówieniach wymienionych powyżej delegacje władz samorządowych, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń złożyły okolicznościowe wieńce pod pomnikiem.
Delegacja Społecznego Komitetu, także złożyła okolicznościowy wieniec. Podczas uroczystości mieszkańcy Nysy, mieli możliwość zapoznania się z działalnością komitetu przy specjalnie wystawionym stoisku, na którym pracował nowy członek komitetu Michał Marini. Każdy zainteresowany mógł także wesprzeć w formie finansowej budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie.
Fot. Delegacja Burmistrza Nysy i jego zastępcy.
Fot. Delegacja Nyskich Kombatantów.
Fot. Delegacja Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie.
Członkowie Komitetu pragną bardzo serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Kordianowi Kolbiarzowi za zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach. Zapraszamy także do przeglądania galerii zdjęć z obchodów znajdującej się na naszym profilu społecznościowym na facebooku.
Daria Kołodziej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz