AKT ZAŁOŻYCIELSKI
SPOŁECZNEGO KOMITETU BUDOWY POMNIKA
MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
w Nysie
Niniejszym my niżej podpisani, zwani dalej Członkami Założycielami, działając w zamiarze godnego upamiętnienia wyjątkowych zasług Marszałka Józefa Piłsudskiego dla odrodzenia niepodległego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, a także w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości powołujemy Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie zwany dalej Komitetem, oraz ustalamy następujące zasady jego działania:
§ 1
1. Celem Komitetu jest ufundowanie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zostanie wzniesiony w Nysie.
2. Cel, o którym mowa w pkt.1, Komitet zamierza zrealizować w szczególności poprzez:
a. zebranie niezbędnych funduszy m.in. poprzez dobrowolne składki członków Komitetu, poszukiwanie sponsorów i darczyńców, organizowanie zbiórki publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
b. określenie założeń projektowych pomnika i zamówienie projektu;
c. zamówienie wykonawstwa pomnika;
d. uzyskanie wsparcia organów samorządowych Gminy i Powiatu w zabiegach proceduralnych i technicznych, m.in. w zakresie uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń.
§ 2
Komitet działa społecznie, co oznacza, że tak przynależność do niego, jak i pełnienie w nim określonych funkcji i wykonywanie zadań jest całkowicie nieodpłatne i honorowe.
§ 3
Siedziba Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego mieści się w Nysie, przy ul. Osmańczyka 18/6, 48-304 Nysa
§ 4
1. Uczestnictwo w Komitecie jest dobrowolne, każdy z członków Komitetu może z niego w każdym czasie wystąpić.
2. Komitet jest otwarty na przystąpienie nowych Członków. Członkiem Komitetu może być każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złoży deklarację członkowską. W przypadku Członków - Założycieli deklarację członkowską zastępuje złożenie podpisu pod niniejszym Aktem. Decyzję o przyjęciu nowego Członka podejmuje Przewodniczący Komitetu. Przewodniczący może odmówić przyjęcia nowego Członka, jeżeli jego osoba, aktywność osobista lub zawodowa budzą wątpliwości co do zgodności z celami Komitetu.
§ 5
1. Działalność Społecznego Komitetu wspiera Komitet Honorowy
2. Członkiem Komitetu Honorowym może zostać każda osoba, która poprzez swój autorytet może wnieść wkład w budowę pomnika.
§ 6
Komitet działa przez swoje organy:
§ 7
Zgromadzenie Komitetu
2. Zgromadzenie Komitetu tworzą wszyscy członkowie Komitetu.
3. Każdy członek Komitetu ma jeden głos w Zgromadzeniu Komitetu.
4. Zgromadzenie Komitetu podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach zwykłą większością głosów.
5. Posiedzenia Zgromadzenia Komitetu są zwoływane przez Przewodniczącego stosownie do potrzeb.
6. Zgromadzenie Komitetu:
a) wybiera Przewodniczącego Zarządu, jego Zastępcę i Skarbnika;
b) wyraża zgodę na zawarcie umów o wykonanie projektu pomnika oraz jego wykonanie;
c) występuje z wnioskiem do Rady Miasta Nysa o podjęcie uchwały w sprawie budowy pomnika oraz udostępnienie na ten cel terenu stanowiącego miasta.
§ 8
Zarząd Komitetu
a) Przewodniczącego Zarządu, który jest jednocześnie Przewodniczącym Komitetu;
b) Zastępcy Przewodniczącego;
c) Skarbnika Komitetu;
2. Przewodniczący Zarządu jest wybierany spośród członków komitetu przez Zgromadzenie Komitetu. Pozostali Członkowie Zarządu są wybierani spośród Członków Komitetu przez Zgromadzenie Komitetu na wniosek Przewodniczącego Zarządu.
3. Przewodniczący kieruje pracami Komitetu oraz reprezentuje go na zewnątrz, a w szczególności:
a) dokonuje czynności cywilnoprawnych, w szczególności zawiera w imieniu Komitetu umów z zastrzeżeniem § 6 ust.6 pkt b);
b) dysponuje środkami finansowymi i rzeczowymi zgromadzonymi przez Komitet;
c) zwołuje Zgromadzenie Komitetu i przewodzi jego posiedzeniom;
4. Do składania oświadczeń woli w imieniu Komitetu oraz zaciąganie zobowiązań majątkowych wymagane jest łączne działanie dwóch Członków Zarządu, w tym Przewodniczącego lub jego Zastępcy.
§ 9
2. Środki pieniężne mogą pochodzić z:
a) dobrowolnych składek członków Komitetu;
b) darowizn, dotacji i zapisów;
c) zbiórek publicznych;
3. Środki pieniężne o których mowa w pkt. 2 mogą być wpłacane gotówką lub w formie bezgotówkowej jako wpłaty na otworzony w tym celu rachunek bankowy Komitetu.
4. Wydatki środków pieniężnych związane z realizacją celu określonego w § 1 pkt. 1 mogą być dokonywane wyłącznie bezgotówkowo w formie przelewu z rachunku bankowego na podstawie ważnych faktur lub rachunków.
5. Upoważnia się Zarząd Komitetu do otwarcia konta bankowego i zawarcia umowy rachunku bankowego oraz dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym Komitetu.
6. Do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym w imieniu Komitetu, wymagane jest łączne działanie dwóch Członków Zarządu, w tym Przewodniczącego lub jego Zastępcy.
§ 10
1. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaje powołany na czas nieoznaczony.
2. Komitet kończy działalność z chwilą podjęcia przez Zgromadzenie Komitetu uchwały o zakończeniu działalności Komitetu i jego rozwiązaniu.
3. W uchwale, o której mowa w ust.2, Zgromadzenie Komitetu podejmuje decyzję o:
a) udzieleniu Przewodniczącemu Komitetu absolutorium, po wysłuchaniu sprawozdania Przewodniczącego z działalności Komitetu i Zarządu;
b) przeznaczeniu i sposobie wydatkowania środków zebranych przez Komitet, a nie wydatkowanych na cel określony w § 1.
b) przeznaczeniu i sposobie wydatkowania środków zebranych przez Komitet, a nie wydatkowanych na cel określony w § 1.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz